Dokumenty
Wypełniony formularz wniosku o założenie konta w e-usłudze dedykowanej rzeczoznawcom majątkowym dla potrzeb szacowania nieruchomości.
W przypadku, gdy podmiot posiadający stosowne uprawnienia występuje w imieniu spółki prawa handlowego, której nie może skutecznie reprezentować, wymagane jest ponadto oświadczenie osoby/osób, która/które taką spółkę może/mogą skutecznie reprezentować o pokryciu wszelkich opłat związanych z przedmiotowym udostępnieniem.
Formularze do pobrania:
Oświadczenie – docx [650 KB]
Oświadczenie – pdf [188 KB]
Ważne informacje
Przed złożeniem wniosku o założenie konta w e-usłudze dedykowanej rzeczoznawcom majątkowym dla potrzeb szacowania nieruchomości, należy zapoznać się z Regulaminem korzystania z e-usługi dedykowanej rzeczoznawcom majątkowym dla potrzeb szacowania nieruchomości do obsługi wniosków o udostępnienie danych z rejestru cen nieruchomości oraz udostępnianie do wglądu zbiorów aktów notarialnych - pdf [1,8 MB]
Regulamin korzystania z e-usługi dedykowanej dla rzeczoznawców majątkowych został wprowadzony na podstawie Zarządzenia Nr GKG.GPK.0200.79.2022 Dyrektora Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z siedzibą w Poznaniu z dnia 19 lipca 2022 r., a następnie zmienionym na podstawie Zarządzenia Nr GKG.GPK.0200.24.2023 Dyrektora Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z dnia 16 lutego 2023 r.
Miejsce i sposób załatwienia sprawy:
- Wnioski w postaci analogowej:
- Osobiście (Kancelaria, pokój 002).
- Pocztą tradycyjną/kurierem
adres:
Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
ul. Franowo 26
61-302 Poznań
2. Wnioski w postaci elektronicznej:
Poprzez skrzynkę podawczą (ePUAP) na adres: /PODGiKPoznan/ESPSekretariat
Podania, żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia wniesione na adres poczty elektronicznej organu administracji publicznej pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
Więcej informacji: tutaj
Termin i sposób realizacji:
Wnioski o założenie konta w e-usłudze dedykowanej realizowane są bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca (zazwyczaj do 5 dni roboczych od dnia wpływu wniosku).
Po założeniu przez administratora e-usługi konta osobie wnioskującej, na adres e-mail wskazany we wniosku, zostaną przesłane dane do logowania (login i hasło). Po pierwszym zalogowaniu należy ustalić własne hasło do dostępu do iRzeczoznawca.
Opłaty:
Założenie konta jest bezpłatne.
e-usługa jest realizowana za pośrednictwem przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania specjalistycznego oprogramowania.
Komórka prowadząca sprawę:
Wydział Obsługi Wniosków.
Nadzór merytoryczny nad serwisem e-usługi: iRzeczoznawca (zakładanie kont, czynności związane z poprawnym działaniem e-usługi): Natalia Kopeć 61 6219 605 i Adrian Jankowski 61 6219 606.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
- Ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji.
Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych: tutaj
Korzyści:
- W ramach funkcjonalności e-usługi zalogowany użytkownik może:
- wyszukiwać transakcje według wskazanych przez siebie kryteriów z dostępnych możliwości, składając wniosek o udostępnienie rejestru cen nieruchomości w postaci elektronicznej lub udostepnienie do wglądu aktów notarialnych stanowiących podstawę zmian w ewidencji gruntów i budynków oraz Rejestru Cen Nieruchomości,
- otrzymać Dokument Obliczenia Opłaty,
- wnosić opłatę drogą elektroniczną (PayU),
- pozyskiwać dokument licencji,
- pobierać i przeglądać zamówione dane.
Dodatkowe informacje:
- Dane udostępniane za pomocą e-usługi dedykowane dla rzeczoznawców majątkowych udostępniane są w formie elektronicznej – pliki GML lub PDF.
- RCN jest uzupełniany w momencie aktualizacji zapisów w ewidencji gruntów i budynków na podstawie aktu notarialnego.
- Starosta niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania aktu notarialnego wpisuje dane do ewidencji gruntów i budynków oraz do RCN. Odstępstwo od powyższego stanowią akty notarialne dotyczące lokali z rynku pierwotnego oraz nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste - w tych przypadkach do aktualizacji zapisów w ewidencji gruntów i budynków niezbędny jest także wpis w księdze wieczystej.
- Wgląd do aktu notarialnego stanowiącego podstawę zmiany w ewidencji gruntów i budynków oraz RCN oraz wyszukanie transakcji w RCN możliwe jest po dokonaniu aktualizacji tych baz na podstawie danego aktu notarialnego.