Doręczanie pism utrwalonych w postaci elektronicznej
Pisma kierowane do Starosty Poznańskiego, jako organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w rozumieniu art. 6a ust. 1 pkt 2 lit. b w związku z art. 7d ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, wykonującego zadania przy pomocy geodety powiatowego oraz jako organu odpowiedzialnego za przeprowadzanie i wykonywanie postępowania scaleniowego i zagospodarowania poscaleniowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów:
1. utrwalone w postaci papierowej, opatrzone podpisem własnoręcznym składa się na adres:
Starosta Poznański – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
ul. Franowo 26, 61-302 Poznań
2. utrwalone w postaci elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu administracji publicznej ze wskazaniem w treści pisma osoby opatrującej pismo pieczęcią, do czasu uruchomienia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, składa się na adres Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP): /PODGiKPoznan/ESPSekretariat
Jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej: podania, żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia wniesione na adres poczty elektronicznej organu administracji publicznej pozostawia się bez rozpoznania.
W szczególności: wnioski o wydanie wypisów i wyrysów, wnioski o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wnioski o skoordynowanie usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu, wnioski o przeprowadzenie dodatkowej narady koordynacyjnej, zgłoszenia prac geodezyjnych są podaniami w rozumieniu przepisów K.p.a.
Podstawy prawne:
Art. 14 § 1a, 1b i 1d ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zwanej dalej K.p.a.:
§ 1a: (…) Pisma utrwalone w postaci papierowej opatruje się podpisem własnoręcznym. Pisma utrwalone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu administracji publicznej ze wskazaniem w treści pisma osoby opatrującej pismo pieczęcią.
§ 1b: Sprawy mogą być załatwiane z wykorzystaniem pism generowanych automatycznie i opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu administracji publicznej. W przypadku pism generowanych automatycznie przepisów o konieczności opatrzenia pisma podpisem pracownika organu administracji publicznej nie stosuje się.
§ 1d: Pisma kierowane do organów administracji publicznej mogą być sporządzane na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej. Do opatrywania ich podpisami i pieczęciami stosuje się przepisy § 1a i 1b.
Art. 63 § 1 i 2 K.p.a.:
§ 1: Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) wnosi się na piśmie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu. Podania utrwalone w postaci elektronicznej wnosi się na adres do doręczeń elektronicznych. Jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, podania wniesione na adres poczty elektronicznej organu administracji publicznej pozostawia się bez rozpoznania.
§ 2: Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres, również w przypadku złożenia podania w postaci elektronicznej, i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
Art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, zwanej dalej u.d.e.:adres do doręczeń elektronicznych – adres elektroniczny, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, podmiotu korzystającego z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej albo z kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, umożliwiający jednoznaczną identyfikację nadawcy lub adresata danych przesyłanych w ramach tych usług.
Art. 147 ust. 1-3 u.d.e.:
ust. 1.: Doręczenie korespondencji nadanej przez podmiot publiczny posiadający elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP do innego podmiotu publicznego posiadającego elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego do dnia 30 września 2029 r.
ust. 2.: Doręczenie korespondencji nadanej przez osobę fizyczną lub podmiot niebędący podmiotem publicznym, będące użytkownikami konta w ePUAP, do podmiotu publicznego posiadającego elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP, w ramach usługi udostępnianej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługirejestrowanego doręczenia elektronicznego, do czasu zaistnienia obowiązku stosowania niniejszej ustawy, o którym mowa w art. 155, przez ten podmiot publiczny.
ust. 3.: Doręczenie korespondencji nadanej przez podmiot publiczny posiadający elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP do osoby fizycznej lub podmiotu niebędącego podmiotem publicznym, o których mowa w ust. 2, stanowiącej odpowiedź na podanie albo wniosek złożone w ramach usługi udostępnionej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
Art. 155 ust. 1, 2 i 6 u.d.e.:
ust. 1.: organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
ust. 2.: organy władzy publicznej inne niż wymienione w ust. 1, w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa, oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
ust. 6.: jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne oraz samorządowe zakłady budżetowe są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10, a w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r.
§ 6 ust. 1 -6 Statutu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z siedzibą w Poznaniu, uchwalonego Uchwałą Rady Powiatu w Poznaniu numer XLIV/366/III/2010 z dnia 25 sierpnia 2010 r., zmienionego Uchwałą Rady Powiatu w Poznaniu nr XX/263/V/2016 z dnia 31 sierpnia 2016 r., zmienionego Uchwałą Rady Powiatu w Poznaniu nr XXXII/398/VI/2021 z dnia 25 sierpnia 2021 r.: Do zakresu działania PODGiK należy w szczególności prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym
ust. 1: Prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym:
1) prowadzenie dla obszaru powiatu:
a) ewidencji gruntów i budynków, w tym bazy danych ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości),
b) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, w tym bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
c) gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
2) tworzenie, prowadzenie i udostępnianie dla obszaru powiatu baz danych:
a) rejestru cen nieruchomości,
b) szczegółowych osnów geodezyjnych,
c) obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500-1:5000,
3) tworzenie i udostępnianie dla obszaru powiatu standardowych opracowań kartograficznych w postaci map ewidencyjnych i map zasadniczych w co najmniej jednej ze skal: 1:500, 1:1000, 1:2000 i 1:5000.
ust. 2: Koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.
ust. 3.: Zakładanie osnów szczegółowych.
ust. 4.: Przeprowadzanie powszechnej taksacji nieruchomości oraz opracowywanie i prowadzenie map i tabel taksacyjnych dotyczących nieruchomości.
ust. 5.: Ochrona znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
ust. 6.: Prowadzenie postępowań scaleniowo-wymiennych.